تنها پرچم غیر مستطیل دنیا

               

 کشور نپال داری تنها پرچم غیر مستطیل دنیاست.که از دو پرچمی که طی قرون گذشته سنبل اقوام مختلف در این کشور بوده است تشکیل شده است.

فرم پرچم به شکل دو کوه منطبق برهم است و گویای کوه های هیمالیا به ویژه اورست است و البته علت دو بودن مثلث ها نیز وجود دو دین بودیسم و هندوئیسم است.

رنگ قرمز زمینه پرچم،رنگ سنتی کشور نپال است. که نشان دهنده جنگاوری یکی از اقوام ساکن این کشور،گورخاها بوده وبه رنگ خون ثبت شده .نوار آبی دور آن نشان از صلح و دوستی مردم نپال بوده که از زمان تولد بودا در این دین رایج بوده است.

ماه و خورشید ابتدا به نمایندگی از خانواده سلطنتی و خانواده نخست وزیر ثبت شد ولی معنای اصلی آن تمایل این کشور برای زندگی تا زمانی است که خورشید و ماه برقرارند.

 

نپال کشوری کوهستانی است که هیمالیا مرتفع ترین کوه جهان، بخش وسیعی از آن را تشکیل می دهد و تا منطقه ای در جنوب هند به نام کویلابانسا ادامه می یابد. این کشور با مساحت 140 هزار و 797 کیلومترمربع در جنوب آسیا واقع شده است که در شمال آن چین و در جنوب، غرب و شرق آن هند قرار دارد. 35 درصد از جمعیت 30 میلیون نفری نپال در شهرها و بقیه در کوه ها زندگی می کنند. مردم نپال اغلب هندو هستند. از نگاه ظاهری تفاوت چندانی بین نپالی ها و مردمان شمال شرق هند وجود ندارد. مردم نپال دارای اسم های بسیار شبیه به هم هستند.

    شهر کاتماندو که پایتخت کشور نپال است، بزرگ ترین شهر این کشور است که با داشتن حدود 5 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر نپال محسوب می شود. آب و هوای کشور نپال در نواحی بلند و مرتفع معتدل و در نواحی بسیار مرتفع سرد است. بلندترین نقطه این کشور قله اورست است که بر اساس پیمایش اخیر با 8 هزار و 884 متر ارتفاع، در مرز تبت و نپال قرار دارد.

    کاتماندو در بلندی 400/1 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر در مرکز نپال در دره کاتماندو و در کنار رودخانه بگماتی قرار گرفته است.

    چیتوان، یکی از پارک ها و جاذبه های طبیعی نپال است که در جنوب این کشور قرار گرفته و حیوانات زیادی همچون فیل و کرگدن در آن نگهداری می شوند.

    گفته می شود از سال 2001 تاکنون که نپال به عنوان یک مقصد مهم گردشگری برای چینی ها معرفی شده، شمار گردشگران چینی به این کشور رشدی 20 درصدی داشته است. علاوه بر آن، گردشگران بسیاری نیز از طریق نپال به تبت مسافرت کرده اند.

                                                  

                                                 منابع:  فصلنامه کوه وگیتاشناسی نوین

            

/ 0 نظر / 47 بازدید