نادرترین تالاب کره زمین

تالاب گاو خونی یکی از اکو سیستم های طبیعی استان اصفهان است که در نقطه پایانی زاینده  رود قرار گرفته است و به عنوان یک اکوسیستم طبیعی واقع در یک منطقه خشک می تواند در توسعه پایدار نقش مهمی داشته باشد .

این تالاب در فاصله 140 کیلو متری جنوب شرقی اصفهان  ودر جنوب وجنوب غربی نایین قرار دارد.و ارتفاع آن از سطح دریا 1470متر می باشد حداکثرطول آن 25 کیلومتر وحداکثر عرض آن حدود50کیلومتر است.عمق آب حدود یک متر  است. بهترین راه دسترسی به تالاب ،شهر ورزنه که در 30 کیلومتری تالاب است، می باشد.در بعضی  کتاب ها  گاوخونی به معنی چاه بزرگ  آمده است.باتلاق گاوخونی به وسیله نی زارها احاطه شده  و آب دریاچه شور است.و مهم ترین رودی که به این تالاب می ریزد زاینده روداست.شکل تالاب گاوخونی چهارگوش نامنظم است. به علت کمی آب وتبخیر زیاد در حال حاضر به صورت سرزمین کویری در آمده است.از تشکیلات زمین شناسی در منطقه مجموعه آتشفشانی نئوژن که جز  منطقه زمین ساختی ایران مرکزی ست،دیده می شود.

جلگه اصفهان و حوضه فرورفته تالاب گاوخونی در یک چاله طویلی که از شمال اصفهان تا سیرجان ادامه دارد،قرار گرفته است .این چاله دارای چند حوضه پست بوده که به صورت کویرهایی دارای جهت شمال غربی – جنوب شرقی  می باشند و پست ترین نقطه آن تالاب گاوخونی است.اهمیت تالاب گاوخونی  به لحاظ شرایط جغرافیایی زیست محیطی و سه فاکتور  هیدرولوژی،بیولوژی و اکولوژی  می باشد که گاوخونی رابه  نادرترین  و کمیاب ترین تالاب های کره زمین تبدیل کرده است.

تالاب گاو خونی ازلحاظ تنوع پوشش گیاهی و آبزیان و حیات وحش  بسیار غنی است.جانورانی مانند یوزپلنگ،آهو،خوک وگورخر وپرندگانی مثل فلامینگو،مرغابی؛تنجه و غازخاکستری وجود داشته است.دارای پوشش گیاهی،تاغ،گز،اشک،گون و...می باشد.

در حا ل حاضر  به دلیل احداث سد زاینده رود  و آلودگی و کاهش آب روزبه روز از تعداد پرندگان و  وحوش آن کاسته شده و به مرحله نابودی کامل است و اکوسیستم تالاب  در معرض مرگ تدریجی است.

منابع:


                کلیات ژئومورفولوژی ایران  از حسین نگارش

               مرداب گاوخونی از حسن حسینی ابری


/ 6 نظر / 25 بازدید
پسر آفتاب

بسیار مفید ممنون از وبلاگ زیبایی که دارید

شیخ نهایی

در باره زاینده رود و گاوخونی مطلبی در کشکول هست حتما بخوان ! http://bikhnevesht.persianblog.ir/post/224/ شاد باشی