عوامل تغییر چهره ی خراسان شمالی

 تمامی ناحیه جغرافیایی خراسان شمالی به وسیله رودخانه اترک زهکشی می شوند.جریان  رود خانه دائمی است .بنابراین فرایند رودخانه ای   در تغییر چهره ی  این ناحیه موثر است. اگر چه بارش در این جا کمتر از غرب کشوراست ولی به جهت همزمانی رسیدن توده های سرد سیبری ومرطوب غربی ،بیشتر بارندگی به صورت برف است،ذوب تدریجی برف،علاوه بر غنی سازی سفره های زیر زمینی ،چشمه های فروان نیز به وجود می آورد.که یکی از عوامل تغذیه رود اترک می باشد.بارش های تند بهاری باعث می شود که دره های فعال قدرت سیلابی زیادی پیدا کنند.آب این دره ها علاوه بر کند و کاو بستر و دیواره رود ،در محل ورود به دشت ،آبرفت های منفصل را نیز به شدت  بریده و بستر خود را ژرف می کنند.اما در تابستان  جریان پایه محدود به بستر های اصلی شده و سایر دره ها خشک می شوند.

فرآیند غالب دیگر در خراسان شمالی،تخریب مکانیکی در اثر یخ شکافتگی است.از ویژگی خراسان تابستان گرم و زمستان سرد است.عرض جغرافیایی بالا،ارتفاع،نفوذ توده های سرد عامل سردی هوا در زمستان و در تابستان هوا به شدت گرم می شوددر چنین شرایطی هوازدگی فیزیکی غالب می شود.این فرایند در سنگ های آهکی که دارای درز و شکاف هستند،به طور شدید عمل می کند.

لغزش نیز در خراسان شمالی فعال است . در محل گسترش مارن و کرتاسه دیده می شود.این پدیده در اطراف بجنورد روستای سفیدان ،توده،اطراف شیروان روستای گلیان،حصارونامانلودیده می شود.  

                                                                       تخریب فیزیکی در ارتفاعات نامانلو

                                                                                                   رودخانه روستای  نامانلو-شیروان

                                                                                                                     دره گلیان-شیروان

/ 1 نظر / 17 بازدید
محسن

ســـــــــلام وبلاگتون عالــــــــــــــــــــــــــیه افرین شهرستان شیروان مال استان ایلامه نه مشهد اون روخانه ای که از اونجا میگزره رود سیمرس