دشت های ایران نفس های آخر را می کشند!

          

                             

 

تشنگی و بحران بی آبی نفس دشت ها را به شماره انداخته است و نفس های آخر را می کشند .

تشدید روند نابودی منابع آبی کشور در سال های اخیر سبب شده است که اغلب دشت های کشور یکی از پرمخاطره ترین و خسارت زاترین پدیده های زیست محیطی شناسائی شده را تجربه کرده و خطر ویرانگر فرونشست زمین را در چند قدمی خود مشاهده کنند. هر چند کشور ایران با تجربه ۳۱ مخاطره از تعداد ۴۱ مخاطره شناسائی شده در جهان، رده های بالائی سیاهه کشورهای پرمخاطره جهان را به خود اختصاص داده و در سال ۲۰۱۰ مقام سومی کشوره های پرمخاطره جهان را کسب کرده است اما؛ این پدیده فرونشست زمین است که لرزه بر اندام خشک دشت های حاصلخیز کشور انداخته است.

فرونشست پدیده اى است که به صورت ناگهانى رخ نمى دهد، می توان عواملى  که موجب فرونشست مى شوند، را انحلال، ذوب یخ ها و تراکم نهشته ها، حرکت آرام زمین و عملیات انسانى نظیر معدن کاوى یا برداشت آب زیرزمینى و نفت عنوان کرد.

بهره برداری های غیراصولی و بی رویه از منابع آبی زیرزمینی مهم ترین علت بروز فاجعه فرونشست زمین است که با مسدود شدن مجاری نفوذ آب به داخل سفره ها، افت شدید سطح آب های زیرزمینی را به دنبال داشته و دست آخر با فرونشست زمین، بیابان زائی و نابودی حیات اتفاق می افتد. البته فرو نشست زمین اضافه بر خسارت های غیرقابل جبران زیست محیطی، زمینه ساز ناپایداری سازه ها و بناها شده و می تواند نرخ خسارت های مالی و جانی پدیده هایی مثل زلزله را به طرز وحشتناکی افزایش دهد.

 بارش همواره به عنوان یکی از مهم ترین منابع آبی  کشور مطرح بوده است اما؛ ویژگی هایی مانند وضعیت کوهستانی، اقلیمی و پراکندگی مکانی نامناسب بارش ها باعث شده است تا حدود ۹۰ درصد از این آب به صورت روان آب و یا چشمه های بزرگ از دسترس خارج شود و بیش از ۸۰ درصد از مصارف آب ، وابسته به منابع آب های زیرزمینی  شود، به طوری که سالانه در دشت ها ی کشاورزی ، میلیون ها متر مکعب آب  از ذخایر زیرزمینی بیرون کشیده می شود. بنابراین حقیقت داستان این است که در حال حاضراز پس اندازها خرج می کنیم!

 عدم برنامه ریزی و مدیریت مناسب در سال های گذشته برای بهره برداری از آب های سطحی و همچنین اصرار بر توسعه کمی بخش کشاورزی در بسیاری از مناطق کشور، سبب افزایش برداشت های مضاعف و بی رویه از منابع آبی زیرزمینی  شده. این برداشت های بی رویه و غیراصولی تا جایی ادامه پیدا کرده که دیگر میزان تغذیه آبخوان ها از طریق نفوذ نزولات جوی، جوابگوی آن برداشت ها نبوده و هر ساله سطح آب های زیرزمینی با افت شدیدتری روبرو و در پایان اکثر دشت ها با خطر جدی فرونشست زمین مواجه گردیدند.

                                                            منابع: سایت های فارس نیوز ,GSI.ir

 

/ 3 نظر / 21 بازدید
حمید

ملطب جالبی بود. موفق باشید.

حمید

سلام دوست عزیز وبلاگ جالبی دارید. موفق باشید.

یادداشت های یک سوکس صورتی

اینم قالب جدید با پس زمینه ی سبز ! بگید خوبه یا نه خبرش رو بدین اگه هم مشکلی داشت آنلاین بشید خانم مدیر یا همینطور اگه کدش رو خواستین ! http://www.weblogskin.com/themes/1067854