دشت سرخس

مرز دشت سرخس با کوه های مزدوران در سطح زمین چندان واضح نیست. در سراسر حاشیه شرقی دشت سرخس،رودخانه هریرود از جنوب به شمال امتداد یافته است.بنابر این شیب دشت سرخس از مغرب به مشرق و در مجمع از جنوب به شمال است.

پست ترین نقطه دشت سرخس در مجاورت هریرود حدود 400متر بالاتر از سطح آب های آزاد قرار دارد. قسمت غربی دشت سرخس عارضه دار است و عوارض آن را تپه های کم ارتفاع متشکل از رسوبات شیلی سازند خانگیران و آبرفت های کنگلومرایی می سازند ولی نیمه شرقی هموار و پوشیده از لس می باشد.

دشت سرخس در شرایط مورفو کلیمای خشک در حال تحول است. در سطح دشت کویر وجود ندارد. از عوارض بیابانی می توان،تپه های ماسه ای را نام برد.

دریاچه بزنگان تنها ابگیر طبیعی می باشد که در استان خراسان وجود دارد . این دریاچه حدود هشتاد هکتار وسعت وعمق ان حد اکثر دوازده مترو حد اقل نه متر می باشد و در جنوب رشته کوههای هزار مسجد در فاصلة حدود یکصدوسی کیلومتری جاده مشهد به سمت سرخس قرار دارد.و یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی دشت سرخس است.آب دریاچه شیرین است.و از بارندگی های سالانه و چشمه های کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین می شود و تاکنون ۳۳ گونه فیتو پلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده است.و مرکز پرورش ماهی قزل آلا بوده و در صورت برنامه ریزی صحیح از ویژگی های لازم برای جلب گردشگران برخوردار است.دریاچه بزنگان یا«کل‌بی‌بی» در فصول مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی قزل‌آلا (رنگین کمان) است.


 

 

                     منابع: ژئومورفولوژی ایران دکتر طالقانی ودکتر زمردیان

/ 5 نظر / 59 بازدید
شیخ نهایی

چقدر زیباست ، خدا کنه بمونه ! [گل]

رضا

وبلاگ زیبا وپر باری دارید لذت بردم

رضا

وبلاگ زیبا وپر باری دارید لذت بردم

عاشق سرخس

لطفا جهت همکاری بیشتر شماره تماس خود را بفرستید

ت مثل تایباد ... ت مثل تربیت

سلام همکار گرامی از وب زیباتون دیدن کردم و از مطالب مفیدتون استفاده کردم. خوشحال میشوم به وب من هم سری بزنید و در صورت تمایل برای تبادل لینک نظر بدین. موفق و موید باشید.[گل][گل]