اطرافمان پر از پلاستیک شده است!

آیا  مکانی را می توان یافت  که از تخریب  بشر به دور مانده؟ این سوال ذهن شما را مشغول می کند.یک روز به گمان این که مکان مورد نظر را خواهید  یافت،قدم به طبیعت بیکران می گذارید .دور از دسترس،پیش خواهید رفت وشادمان خواهید شد که  این نقطه از تخریب انسان مصون مانده است ومی خواهی که با بلندترین فریاد ها بگویی: خدایا شکر. که ناگاه منظره ایی زشت وآشنا این فریاد را در گلویت خفه می کند.چون بوی آدمیزاد آمده ونشان پا گذاشتن او در این زمین مقدس.بله او از خود نشان گذاشته است.نشان  بر جای مانده‌  مشکلاتی را نیز به ارمغان آورده که آلودگی‌های بصری و زیست محیطی و خسارت‌های جبران‌ناپذیر بر آب، خاک، هوا و جانداران گذاشته است. پلاستیک این هدیه  پر افتخار بشر به طبیعت است،از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط ‌زیست.

 می گویند،ایران یکی از پنج کشور اول دنیا در مصرف ظروف یکبار مصرف است. میزان مصرف این ظروف باعث شده است تا آسیب جدی به محیط زیست وارد آید و خطراتی از این لحاظ کشور ما را تهدید کند. جایگاه وضعیت محیط زیست ایران در میان 146 کشور دنیا، رتبه 132 است.

زباله‌هایی همچون پلاستیک، هیچ‌گاه تجزیه نمی‌شوند و کیسه‌های نایلونی به طور متوسط 500 سال در محیط باقی می‌مانند.

یکی از توانایی های طبیعت، خود تنظیمی است.یعنی اگر انسان استفاده عاقلانه از آن داشته باشد، خودبخود به تعادل می رسد.اما  این توانایی ، نمی‌تواند بر مشکلات ناشی از آلاینده‌های نوظهوری که سنخیت چندانی با طبیعت ندارند، غلبه کند.پس ای انسان ها شما را به جان هرکسی که دوستش دارید دیگر مواد پلاستیکی را درطبیعت رها نکنید وبا تولید بی رویه زباله های پلاستیکی زمین را نکشید!واز همین حالا مانند ساکنین دیگر کشورها به جای استفاده از کیسه پلاستیکی از کیسه پارچه ای یا کاغذی و یا لااقل مانند پدران و مادرانمان از زنبیل استفاده کنیم.منظور از زنبیل همان سبد های زیبای خرید است که در گذشته ای نه چندان دور جزو وسایل ضروری  هر خانه ای بود.

هدیه انسان به زمین

         

                                         عکس از ایسنا 

/ 1 نظر / 17 بازدید
فطرتی

هر وقت تو مسافرت بکنار جاده نگاه میکنم ناراحت می شوم! پلاستیکهاست که در طبیعت رها شده . جدا مگه چقدر زحمت داره که پلاستیک و زباله رو از شیشه بیرون پرتاب نکنیم و بریزیم توسطل زباله؟؟ ممنون از یادآوریتون[گل]